image

فولاد در حمل و نقل

سینا عاشوری

تاریخ انتشار: یک سال پیش

10 دقیقه مطالعه

چگونه از فولاد در حمل و نقل استفاده می‌شود؟

فولاد در حمل و نقل جایگاه خاصی دارد، زیرا بادوام، مستحکم (تامین ایمنی در صورت تصادف)، سبک، مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، مقرون به صرفه، و ٪۱۰۰ قابل بازیافت است. نوآوری در طراحی و توسعه انواع فولاد با استحکام بالا، نقشی کلیدی‌ را در بهبود بهره‌وری بسیاری از شیوه‌های حمل و نقل داشته، و در عین حال بطور قابل توجهی چرخه عمر انتشار گازهای گلخانه ای (GHG) را کاهش می‌دهد. ( مقاله فولاد در خودرو)

حدود ٪۱۶ از آهن آلات و فولاد تولید شده در سراسر جهان برای تأمین نیازهای حمل و نقل جامعه، از جمله ساخت خودرو استفاده می‌شود. همچنین استفاده از آهن آلات و فولاد برای زیرساخت‌های مرتبط مثل جاده‌ها، پل‌ها، بنادر، ایستگاه‌ها، فرودگاه‌ها، و مراکز سوخت‌ رسانی نیز ضروری است.
برخی از کاربردهای اصلی آهن آلات و فولاد در تولید موارد زیر است:

کشتی‌ها و کانتینرهای حمل و نقل

در کشتی سازی به طور سنتی از ورق‌های فولادی برای ساخت بدنه کشتی استفاده می‌شود. ورق‌های فولادی مدرن از مقاومت کششی بسیار بالاتری نسبت به انواع قبلی خود برخوردارند؛این شاخصه آنها را به گزینه‌ی مناسب و کارایی در ساخت کشتی‌های باربری بزرگتر تبدیل می‌کند. امروزه انواع خاصی از ورق های فلزی وجود دارد که برای مقاومت در برابر خوردگی طراحی شده و برای استفاده در ساخت تانکرهای نفت ایده آل است. این فولادهای زنگ نزن، ساخت مخازن بسیار سبک‌تر و یا مخازنی با ظرفیت بیشتر با همان وزن را ممکن می‌کنند. این فرصت مناسبی را برای کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش CO2 است.
امروزه کشتی‌های فولادی ٪۹۰ از محموله‌های جهان را حمل می‌کنند. حدود ۱۷ میلیون کانتینر از انواع مختلف در ناوگان کانتینرهای جهانی وجود دارد و بیشتر آن‌ها از جنس آهن هستند.

قطارها و واگن‌ها

صنعت حمل و نقل ریلی در ساخت قطارها، ریل‌ها و زیرساخت نیازمند فولاد است. در بین انواع روش‌های حمل و نقل‌، راه آهن در مسافت‌های کوتاه و متوسط​​، زمان سفر و میزان CO2 منتشر شده در واحد مسافر/کیلومتر پایین‌تری دارد. 
آهن آلات و فولاد ٪۱۵ از جرم قطارهای پر سرعت را تشکیل داده و در ساخت آن‌ها ماده‌ای ضروری است. اجزای اصلی فولادی در این قطارها، محورها (شامل چرخ‌ها، اکسل‌ها، یاتاقان‌ها و موتورها) هستند. واگن‌های حمل و نقل کالا نیز تقریبا کاملا از فولاد  ساخته شده‌اند.

هواپیماها

یکی از تخصصی ترین کاربردهای فولاد در صنایع هوایی است. استیل و آلومینیوم در ساخت موتورهای هواپیما، بدنه هواپیما و تجهیزات فرود به کار می‌رود.

زیرساخت ها

فولاد در ساخت شبکه‌های حمل و نقل، شامل پل‌ها، تونل‌ها، ریل‌ها، و در ساخت سازه‌هایی از قبیل ایستگاه‌های سوخت رسانی، ایستگاه‌های قطار، بنادر و فرودگاه‌ها استفاده می شود. میلگرد، حدود ٪۶۰ از فولاد مصرفی در زیرساخت‌ها را تشکیل داده و باقی شامل ریل‌ و آهن آلات و فولاد استفاده شده در قطعه‌هاست. 

مزایای کاربرد آهن آلات و فولاد در حمل و نقل:
۱٫ امکان استفاده از آهن آلات و فولاد بازیافتی
۲٫ استحکام و مقاومت بالا
۳٫ ایمن
۴٫ بادوام
۵٫ مقرون به صرفه
۶٫ مناسب برای بازیافت و ساخت مجدد
۷٫ امکان ساخت ریل‌‌های قابل استفاده مجدد

همین الان تماس بگیرید
200 200 66 - 021

همراه شما در قلب بازار آهن

مجموعه فولاد سازان راه ابریشم به شماره ثبت ۴۸۲۳۲۰ با سابقه ۴۰ ساله حضور مستمر مدیران خود در بازار فولاد ایران، هم در زمینه تولید مقاطع طویل و هم در زمینه بازرگانی داخلی، نامی معتبر در تامین مایحتاج فلزی بزرگترین پروژه‌های ملی کشور است.
maliat-logo

اداره مالیات و دارایی

etehadie-logo

اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد

tanfa-logo

تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان

تهران، بازار آهن، بهاران ۱،
بلوک ۱۶، پلاک ۷
200 200 66 - 021

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مجموعه فولاد سازان راه ابریشم است.