کارخانه فولاد خوزستان

image

معرفی کارخانه فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان یکی از مهم‌ترین  مراکز تولید کننده فولاد خام در کشور می‌باشد. کارخانه فولاد خوزستان در سال ۱۳۵۲ در نزدیکی شهر اهواز افتتحاح شد. این کارخانه را می‌توان نخستین کارخانه تولید کننده آهن اسفنجی از طریق روش احیای مستقیم دانست.
فولاد خوزستان پس از کارخانه ذوب آهن اصفهان، بزرگترین تولیدکننده فولاد خام در کشور می‌باشد. این مجموعه طبق برنامه توسعه‌ای که به عنوان خط مشی خود مشخص کده‌اند، در فاز اول، ظرفیت تولید خود را به ۲٫۴ میلیون تن، در فاز دوم به ۳٫۲ میلیون تن و در فاز سوم که هم‌اکنون در آن قرار دارند، ظرفیت خود را به ۳٫۸ میلیون تن در سال رسانده‌اند. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط مسئولین کارخانه، پیش‌بینی شده است که ظرفیت تولید فولاد خام مجموعه فولاد خوزستان، در فاز چهارم خود به مقدار ۵٫۲ میلیون تن در سال برسد.
در ادامه به توضیح واحدهای مختلف این مجموعه و محصولات تولیدی آن می‌پردازیم.

کارخانه فولاد خوزستان

واحدهای تولیدی فولاد خوزستان 

مجموعه فولاد خوزستان را می‌توان به ۳ واحد تولیدی اصلی تقسیم کرد. این ۳ واحد عبارتند از:

  • واحد گندله‌سازی
  • واحد احیای مستقیم
  • واحد فولاد سازی

محصولات تولید شده در واحدهای اول و دوم می‌توانند وارد واحد سوم شده یا به طور مستقیم به سایر کارخانجات تولیدی، برای ساخت محصولات نهایی، تحویل داده شوند.
در ادامه، هر واحد را به تفکیک، بررسی می‌کنیم.

واحد گندله سازی

واحد گندله سازی فولاد خوزستان توانایی تولید بیش از ۶٫۴ میلیون تن گندله در سال دارد. به منظور تولید این میزان گندله در سال، فولاد خوزستان از دو مجموعه تولید گندله به صورت همزمان استفاده می‌کند. قطر گندله‌های تولیدی در فولاد خوزستان به طور کلی بین ۸ تا ۱۶ میلی‌متر می‌باشد و حاوی حداقل ۶۶ درصد آهن فلزی در ساختار خود می‌باشد. وچود این دو عامل، نشان‌دهنده این است که گندله تولید شده در فولاد خوزستان، به حالت استاندارد جهانی بسیار نزدیک است.

واحد احیای مستقیم

در واحد احیای مستقیم، گندله‌های تولید شده در مرحله قبل، به کمک سنگ آهک، دمش هوا و برخی افزودنی‌های دیگر به آهن اسفنجی تبدیل می‌شود.
واحد احیای مستقیم فولاد خوزستان به کمک ۳ مدول میدرکس و ۲ مدول زمزم، توانایی تولید حدود ۴ میلیون تن آهن اسفنجی در سال را دارد. مدول‌های میدرکس مجموعا ۲٫۲ میلیون تن و مدول‌های زمزم ۱٫۸ میلیون تن از حجم تولید نهایی را به عهده دارند.

واحد فولاد سازی 

واحد فولاد سازی فولاد خوزستان به کمک آهن اسفنجی تولید شده در مرحله قبل، به تولید محصولات نیمه‌نهایی و نهایی فولادی می‌پردازد. تکنیک مورد استفاده برای تولید محصولات فولادی در این کارخانه، استفاده از روش ریخته‌گری مداوم است.
فولاد خوزستان در این واحد، ۲ ماشین ۲ خطه برای تولید تختال و ۳ ماشین ۶ خطه برای تولید شمش اختصاص داده است.

محصولات فولاد خوزستان

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، فولاد خوزستان، به تولید محصولات نیمه‌نهایی و نهایی فولادی پرداخته است. این محصولات عبارتند از:

  • تختال
  • بیلت
  • بلوم

تمامی محصولات نامبرده شده از ذوب کردن آهن اسفنجی تولید شده توسط کارخانه در کوره‌های قوس الکتریکی و ریخته‌گری مداوم در خطوط نامبرده شده تولید می‌شوند. هر سه محصول، در ابعاد و ضخامت‌های استاندارد بین‌المللی تولید می‌شوند ولی کارخانه فولاد خوزستان، توانایی تولید محصولات فوق، با ابعاد سفارشی مشتری، در صورت میزان سفارش بالا را نیز دارد.

سهام فولاد خوزستان (فخوز)

در این قسمت، وضعیت سهام فولاد خوزستان با نماد بورسی فخوز در سال ۱۳۹۹ را مشاهده خواهید کرد.

همین الان تماس بگیرید
200 200 66 - 021

همراه شما در قلب بازار آهن

مجموعه فولاد سازان راه ابریشم به شماره ثبت ۴۸۲۳۲۰ با سابقه ۴۰ ساله حضور مستمر مدیران خود در بازار فولاد ایران، هم در زمینه تولید مقاطع طویل و هم در زمینه بازرگانی داخلی، نامی معتبر در تامین مایحتاج فلزی بزرگترین پروژه‌های ملی کشور است.
maliat-logo

اداره مالیات و دارایی

etehadie-logo

اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد

tanfa-logo

تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان

تهران، بازار آهن، بهاران ۱،
بلوک ۱۶، پلاک ۷
200 200 66 - 021

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مجموعه فولاد سازان راه ابریشم است.