image

فولاد ابزار و ماشین آلات

سینا عاشوری

تاریخ انتشار: یک سال پیش

10 دقیقه مطالعه

اگر محصولی از فولاد ساخته نشده باشد، احتمالا با استفاده از ابزار و ماشین آلات فولادی ساخته شده است.
فولاد ابزار همه جا در اطراف ماست؛ ماشین، تلفن، و یخچال شما، حتی بطری‌های پلاستیکی و شیشه‌ای که داخل یخچال شما قرار دارند، همه از فولاد ساخته شده یا با استفاده از ابزارهای فولادی تولید شده‌اند. قطعات پلاستیکی خودرو، شیشه‌ها و کِیس کامپیوتر همه در قالب‌هایی از جنس فولاد ساخته می‌شوند. فولاد در دنیای مدرن ما، ماده‌ای ضروری است.

ابزار و ماشین آلات طیف گسترده‌ای از تجهیزات، از ابزارهای کوچک کارگاهی تا ماشین آلات رباتیک بزرگ کارخانه‌ها و دستگاه­‌های نورد، را شامل می‌شوند. در سال ۲۰۱۷ ، ابزار و ماشین آلات تقریبا ٪۱۵ از استفاده جهانی فولاد را تشکیل می‌دادند.

در ساخت و ساز، فولاد، تجهیزاتی از قبیل جرثقیل‌ها، مته‌ها، بولدوزرها، داربست‌ها و پناهگاه‌های قابل حمل و استفاده مجدد را که در محل ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند، را فراهم می‌کند.

در کشاورزی ، از انواع بیل‌ها و چنگک‌ها گرفته تا شخم زن‌های مدرن، سیستم‌های آبیاری و سیلوهای انبار غله، فولاد در همه مراحل وجود دارد و باعث ساده سازی و کارآمدی امور در کشاورزی می‌شود. کشاورزی بدون فولاد غیرقابل تصور است. از شخم زدن زمین و کاشت بذر گرفته تا آبیاری، برداشت، ذخیره و انتقال محصولات زراعی، حضور فولاد حیاتی است. فولاد همچنین تغذیه، حمل و نقل، و ساخت پناهگاه برای دام را آسان می‌کند. آنچه می‌خوریم و می‌نوشیم را هم ماشین آلات و تجهیزاتی فرآوری می‌کنند که با فولاد ساخته می‌شوند.

منبع

تقریباً در هر شکل ارتباطات انسانی به نوعی از فولاد استفاده می‌شود. روزنامه‌ها و کتاب‌ها را بدون دستگاه‌های پرس فولادی نمی‌توان چاپ کرد. رایانه‌ها و قلم‌ها نیز دارای فولاد هستند و با استفاده از تجهیزات فولادی تولید می‌شوند. سیستم‌های پستی در سراسر جهان برای تحویل نامه‌ها و بسته‌های ما به تجهیزات مرتب سازی و زیرساخت‌های فولادی وابسته اند. فولاد حتی در برقراری تماس‌های تلفنی هم نقش دارد. فرستنده‌های رادیویی، اساس بسیاری از روش‌های ارتباطی ما هستند. آنها در مانیتورهای کودک، اسباب بازی‌ها، تلفن‌های همراه، رادارها و ماهواره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. ماشین‌ها و کامیون‌ها نیز با استفاده از ربات‌های فولادی تولید می‌شوند. 

فولاد ابزار 

فولادهای مورد استفاده در ساخت قطعات معمولاً “فولادهای ابزار” نامیده می‌شوند. فولادهای ابزار به دلیل محتوای آلیاژی و ریزساختاری خاص، عملکرد ویژه‌ای دارند و از سایر فولادها متمایزند. آن‌ها خواص بی نظیری مانند سختی بالا و مقاومت در برابر گرما، سایش و خوردگی دارند. این خواص به منظور شکل دادن و ساخت میلیون‌ها قطعه برای تولید محصولات نهایی، هر کدام با شکل و کیفیت مطلوب ضروری است. برای مثال می‌توان به دستگاه پرس برای بدنه خودرو اشاره کرد. فولاد ابزاری که برای شکل دادن قسمت‌های اتومبیل استفاده می‌شود باید سخت‌تر از فولادی باشد که آن را شکل می‌دهد و باید بدون شکسته یا فرسوده شدن، مدت زمانی طولانی عمر کند. 

مسیرهای ارتباطی با فولاژ

فولادهای ابزار برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. این مصارف شامل فولاد ابزار سرد کار، فولاد ابزار گرم کار، و فولادهای قالب پلاستیک هستند:

  • فولاد ابزار سرد کار به منظور شکل دهی و ایجاد محصولاتی است که از مواد سرد ساخته شده است. سوراخ کردن، کشیدن، فرم دادن، پرس و اکستروژن فقط برخی از این کاربردها هستند. درب اتومبیل شما احتمالاً توسط دستگاه پرس با استفاده از فولاد ابزار سرد کار ساخته می‌شود، و فولاد زنگ نزن (استیل) در اغلب لوازم برقی آشپزخانه شما نیز وجود دارد.
  • فولاد ابزار گرم کار باید نسبت به گرما مقاوم بوده و نباید در اثر گرمای شدید ذوب شوند یا تغییر شکل دهند. کاربردهای معمول شامل ریخته گری، آهنگری، اکستروژن و پرس داغ می‌باشد.
  • فولاد قالب پلاستیک، قطعات پلاستیکی را برای محصولات روزمره (مانند بطری، بدنه تلویزیون، تلفن و تقریباً هر چیز پلاستیکی که در اطراف شما وجود دارد) شکل می‌دهد. این فولادها وظیفه شکل دهی به ظاهر و سطح قطعات را بر عهده دارند. سطح ابزار باید بدون نقص باشد که به فرآیندهای خاصی در هنگام ذوب نیاز دارد. بدون اکستروژن پلاستیک، قالب‌گیری بادی و تزریق، خانه های ما کاملاً متفاوت‌تر از چیزی که هست می‌شد.

فولاد ٪۱۰۰ قابل بازیافت است. این بدان معناست که وقتی اتومبیل خود را اسقاط می‌کنید، فولاد آن به خوبی بازیافت می‌شود. آن فولاد شاید در اتومبیل جدید شما استفاده نشود اما ممکن است در ربات‌های خودکاری که برای ساخت اتومبیل بکار می روند استفاده شود. بازیافت باعث صرفه جویی در منابع طبیعی و انرژی می‌شود و هر چه فولاد بیشتری بازیافت شود کمک بیشتری به حفظ محیط زیست خواهد شد.

مزایای استفاده از فولاد در ابزار و ماشین آلات:

  • مستحکم
  • ایمن
  • بادوام
  • مقرون به صرفه
  • قابلیت استفاده دوباره در تولید
  • ایجاد امکان تولید و توزیع محصولات دیگر 
همین الان تماس بگیرید
200 200 66 - 021

همراه شما در قلب بازار آهن

مجموعه فولاد سازان راه ابریشم به شماره ثبت ۴۸۲۳۲۰ با سابقه ۴۰ ساله حضور مستمر مدیران خود در بازار فولاد ایران، هم در زمینه تولید مقاطع طویل و هم در زمینه بازرگانی داخلی، نامی معتبر در تامین مایحتاج فلزی بزرگترین پروژه‌های ملی کشور است.
maliat-logo

اداره مالیات و دارایی

etehadie-logo

اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد

tanfa-logo

تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان

تهران، بازار آهن، بهاران ۱،
بلوک ۱۶، پلاک ۷
200 200 66 - 021

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مجموعه فولاد سازان راه ابریشم است.