image

تفاوت رابیتس و کناف در چیست؟

دسته بندی:

معرفی محصولات

سبحان بیباک

تاریخ انتشار: یک سال پیش

10 دقیقه مطالعه

رابیتس یا کناف؟ این پرسش یکی از متداول‌ترین سوالاتی است که در هنگام اجرای پروژه برای سازندگان پیش می‌آید. با توجه به اینکه استفاده از کناف در ایران سابقه زیادی ندارد و جدیدا از این نوع محصول استفاده می‌شود، داشتن اطلاعات مناسبی در مورد کناف و رابیتس بسیار ضروری می‌باشد. در این مقاله تلاش شده است با توجه به فاکتور‌هایی مانند مزایا و معایب رابیتس و کناف و همچنین توضیحات جداگانه‌ای در مورد هر دو نوع محصول، رابیتس و کناف را با یکدیگر مقایسه کرده و پاسخ مناسبی به این پرسش داده شود.


رابیتس چیست؟

رابیتس یکی از پرکاربردترین محصولات ساختمانی می‌باشد. این محصول به صورت شبکه‌ای و برش داده شده موجود است و از پرسکاری ورق‌های گالوانیزه تولید می‌شود. با توجه به ساختار رابیتس،‌ این محصول خاصیت چسبندگی بالایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود ملات گچ و سیمان به راحتی به آن‌ها بچسبند. شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر از رابیتس به مقاله رابیتس چیست؟ در وبسایت فولادینو مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری به‌دست بیاورید.

رابیتس

مزایا و معایب رابیتس

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رابیتس، زنگ نزدن این محصول می‌باشد که این خاصیت به واسطه استفاده از ورق‌های گالوانیزه و ساختار این نوع ورق‌ها به وجود‌آمده است. داشتن ایمنی بالا در هنگام آتش‌سوزی از دیگر مزایای رابیتس به حساب می‌آید که در در سقف‌های تیرچه و یا یونولیت دیده نمی‌شود. سرعت مناسب در اجرای این محصول، احتمال ترک خوردگی کمتر نسبت به سایر سقف ها، اجرای آسان، استحکام مناسب و توانایی تحمل بار زیاد از دیگر ویژگی‌های رابیتس است.

مسیرهای ارتباطی با فولاژ


بزرگترین و مهم‌ترین عیب رابیتس را، می‌توان داشتن وزن زیاد عنوان کرد. همچنین هزینه بالای اجرای این محصول و حجم زیاد گچ مصرف شده در هنگام اجرا از دیگر معایب این محصول می باشند.


کناف چیست؟

کناف، به صفحات گچی روکش‌داری گفته می‌شود که توسط شرکت کناف تولید و در بازار عرضه می‌شود. این صفحه‌ها به شبکه هایی از ورق‌های گالوانیزه که به سقف محکم شده‌اند، متصل می‌شوند و در واقع به عنوان جایگزین رابیتس در ساختمان سازی شناخته شده است. آشنایی با مزایا و معایب کناف، این امکان را به مهندسین ساختمان می‌دهد تا با درکی درست از هر کدام از دو محصول، اقدام به انتخاب بهترین گزینه کنند.
در ادامه، با مزایا و معایب کناف بیشتر آشنا می‌شویم.


مزایا و معایب کناف

مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت کناف را، می‌توان سرعت اجرای بالای آن نامید؛ به عنوان مثال برای رنگ‌آمیزی سقف در حالت گچ کاری نیاز به زمان به نسبت طولانی داریم تا سقف خشک شود ولی در کناف به این وقفه نیازی نیست. از دیگر مزیت‌های کناف می‌توان به،‌ هزینه پایین اجرای آن، تمیز‌تر بودن کار نسبت به گچ کاری، دسترسی راحت به تاسیسات،‌ تعمیر راحت و آسان، هزینه کم نگهداری در انبار، سبک بودن کناف به خاطر استفاده از مصالح کمتر، قابلیت اجرای نورپردازی‌های متنوع و غیره اشاره کرد.
کمبود نیروی متخصص در اجرا یکی از مهم ‌ترین معایب کناف می‌باشد به طوری که عدم دقت و اجرای مناسب باعث ایجاد ترک و شکستگی در این نوع سقف می‌شود. از دیگر معایب کناف،‌ وزن کم این سقف می‌باشد که باعث داشتن مقاومت کمتر در فشار می شود و در هنگام جابه‌جایی نیاز به دقت بسیار زیادی می‌باشد.

کناف

مقایسه کناف با رابیتس

پس از آشنایی نسبی با رابیتس و کناف، در این قسمت به مقایسه این دو محصول در پارامتر‌های مختلف مانند قیمت، وزن، زمان و غیره ‌می‌پردازیم.

مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ وزن

وزن هر مترمربع کناف با توجه به طرح‌های مختلف آن دچار تفاوت می‌باشد،‌ به طور کلی هر مترمربع از کناف در موقع اجرا، حدود یازده کیلوگرم وزن دارد. اما در رابیتس با توجه به گچکاری و وزن حدودی 40 کیلوگرم در هر مترمربع و همچنین وزن 5 کیلوگرمی خود رابیتس، این محصول بسیار سنگین‌تر از کناف می‌باشد.

مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ قیمت

در نگاه اول، هزینه‌های ظاهری این دو محصول تقریبا برابر می باشند، اما با توجه به هزینه‌های جانبی در رابیتس مانند جوشکاری، مقدار برق مصرفی،‌ طولانی‌تر بودن زمان اجرای کار، هزینه حمل‌و‌نقل و غیره، می توان گفت که در هر مترمربع، قیمت رابیتس از کناف بیشتر است.

کناف‌کاری

مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ زمان اجرای کار

برای اجرای رابیتس باید مراحلی مانند جوشکاری، بستن رابیتس ها، گچ‌و‌خاک و گچ کاری انجام شود، همچنین چند روز طول میکشد تا سقف خشک شده و رنگ‌کاری انجام شود، اما برای اجرای کناف، نیازی به اجرای این مراحل نیست و مدت زمان اجرای کار بسیار کوتاه می‌باشد.

مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ مقاومت

مقاومت رابیتس و کناف دچار تفاوت‌های اساسی می‌باشد و اصلا قابل مقایسه با یکدیگر نیست. چون در اجرای سقف رابیتس از جوشکاری استفاده می‌شود و این جوشکاری ترک های زیادی را در سقف ایجاد می‌کند، مقاومت سقف رابیتس بسیار پایین در نظر گرفته می‌شود. با توجه به این توضیحات مقاومت کناف بسیار بیشتر از رابیتس بوده و طبق تحقیقات حدود 14 برابر رابیتس می‌باشد. 

مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ ترمیم پذیری

با توجه به اینکه تاسیسات عبور کرده از سقف پس از مدتی دچار خرابی و یا فرسودگی می‌شوند و به تعمیر نیاز پیدا خواهند کرد، دسترسی مناسب و راحت به این تاسیسات اهمیت زیادی دارد. سقف کناف چون نسبت به رابیتس بسیار راحت‌تر باز و بسته می‌شود و امکان دسترسی راحت‌تری ایجاد می‌کند، گزینه مناسب‌تری نسبت به رابیتس برای زمان ترمیم یا بازسازی می‌باشد.  

رابیتس‌کاری

مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ نیروی متخصص

با توجه به مراحل بیشتر در اجرای سقف رابیتس، به نیروی کار(جوشکار،‌رابیتس‌کار، گچ‌کار) بیشتری نیز نسبت به اجرای سقف کناف وجود دارد. اما اگر بخواهیم مهارت و تخصص مورد نیاز در کار را بررسی کنیم، سقف کناف نیاز به تخصص و مهارت بالاتری نسبت رابیتس دارد، زیرا در صورت درست اجرا نشدن سقف، احتمال ایجاد ترک در سقف زیاد می‌شود.

مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ کیفیت

در هنگام اجرای سقف کناف اگر از نیروی متخصص و ماهر استفاده شود و همچنین تمام اصول و استاندارد‌های مورد نیاز رعایت شود، سقف کناف از کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود و برعکس. اما در اجرای سقف رابیتس دراوردن محصول نهایی بسیار راحت تر است و خیلی به مهارت خاصی احتیاج نداریم.


جمع‌بندی

در این مقاله ابتدا توضیحات مختصری درباره کناف و رابیتس ارائه دادیم، سپس به منظور بررسی دقیق این دو محصول با یکدیگر، به مقایسه آن‌ها در پارامتر‌های مختلف پرداختیم. برای دیدن سایر مقالات فولادینو بر روی لینک کلیک کنید.

همین الان تماس بگیرید
200 200 66 - 021

همراه شما در قلب بازار آهن

مجموعه فولاد سازان راه ابریشم به شماره ثبت ۴۸۲۳۲۰ با سابقه ۴۰ ساله حضور مستمر مدیران خود در بازار فولاد ایران، هم در زمینه تولید مقاطع طویل و هم در زمینه بازرگانی داخلی، نامی معتبر در تامین مایحتاج فلزی بزرگترین پروژه‌های ملی کشور است.
maliat-logo

اداره مالیات و دارایی

etehadie-logo

اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد

tanfa-logo

تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان

تهران، بازار آهن، بهاران ۱،
بلوک ۱۶، پلاک ۷
200 200 66 - 021

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مجموعه فولاد سازان راه ابریشم است.