200 200 66 - 021
همراه شما در قلب بازار آهن
آهن‌آلات
میلگرد
میلگرد
میلگرد آجدار و کلاف آجدار
میلگرد ساده و کلاف ساده
قیمت همه محصولات میلگرد
ورق
ورق
ورق ST52
ورق آجدار
ورق ضدسایش
ورق گالوانیزه
رابیتس
ورق رنگی
گریتینگ
ورق روغنی
ورق اسیدشویی
قیمت همه محصولات ورق
تیر‌آهن
تیر‌آهن
تیرآهن ۱۴
تیرآهن ۱۶
تیرآهن ۱۸
ریل
هاش
قیمت همه محصولات تیر‌آهن
قوطی پروفیل
قوطی پروفیل
پروفیل صنعتی
پروفیل سبک و مبلی
پروفیل زد (Z)
قیمت همه محصولات قوطی پروفیل
صنایع مفتولی
صنایع مفتولی
میلگرد بستر
مفتول سیاه
مفتول گالوانیزه
توری مش و جوشی
خاموت
سیم خاردار
بولت و مهره
توری پرسی و سرندی
توری گابیون
فنس مرغی
توری فرنگی
فنس دور باغی و حصاری
قیمت همه محصولات صنایع مفتولی
نبشی و ناودانی
نبشی و ناودانی
نبشی
ناودانی
سپری
والپست
قیمت همه محصولات نبشی و ناودانی
چهارپهلو و تسمه آهنی
چهارپهلو و تسمه آهنی
قیمت همه محصولات چهارپهلو و تسمه آهنی
لوله
لوله
لوله مانیسمان
لوله داربستی
لوله گالوانیزه
لوله درز مستقیم صنعتی، آب و گاز
لوله اسپیرال
لوله گوشتدار
لوله جدار چاه
قیمت همه محصولات لوله
فولاد آلیاژی
فولاد CK45
فولاد CK45
قیمت همه محصولات فولاد CK45
فولاد MO40
فولاد MO40
قیمت همه محصولات فولاد MO40
فولاد VCN 200،150،100
فولاد VCN 200،150،100
قیمت همه محصولات فولاد VCN 200،150،100
فولاد تندبر (خشکه هوایی)
فولاد تندبر (خشکه هوایی)
قیمت همه محصولات فولاد تندبر (خشکه هوایی)
فولاد سردکار
فولاد سردکار
فولاد SPK
فولاد SPK-R
فولاد SPK-NL
فولاد آموتیت
فولاد سردکار نقره‌ای
فولاد ۱٫۲۷۶۷
قیمت همه محصولات فولاد سردکار
فولاد اتومات (خوش تراش)
فولاد اتومات (خوش تراش)
قیمت همه محصولات فولاد اتومات (خوش تراش)
فولاد یاتاقان
فولاد یاتاقان
فولاد ۱۰۰Cr6
فولاد ۱۴۵Cr6
قیمت همه محصولات فولاد یاتاقان
فولاد گرمکار
فولاد گرمکار
قیمت همه محصولات فولاد گرمکار
فولاد فنر
فولاد فنر
فولاد فنر ۷۰Cr2
فولاد فنر CK60
فولاد CK75
فولاد ۱٫۸۱۵۹
فولاد ۱٫۷۱۱۷
فولاد ۱٫۷۱۰۳
فولاد ۱٫۷۱۷۶
قیمت همه محصولات فولاد فنر
سوپر آلیاژ
سوپر آلیاژ
اینکونل
مونل
هستلوی
نیمونیک
قیمت همه محصولات سوپر آلیاژ
فولاد قالب پلاستیک
فولاد قالب پلاستیک
قیمت همه محصولات فولاد قالب پلاستیک
فولاد نیتراته
فولاد نیتراته
قیمت همه محصولات فولاد نیتراته
فولاد سمانته
فولاد سمانته
قیمت همه محصولات فولاد سمانته
استنلس استیل
میلگرد استیل
میلگرد استیل
میلگرد استیل 304
میلگرد استیل 316
میلگرد استیل 420
میلگرد استیل 321
میلگرد استیل 430
میلگرد استیل 431
قیمت همه محصولات میلگرد استیل
ورق استیل
ورق استیل
ورق استیل 304
ورق استیل نسوز 310
ورق استیل 316
ورق استیل 430
قیمت همه محصولات ورق استیل
پروفیل و لوله استیل
پروفیل و لوله استیل
قیمت همه محصولات پروفیل و لوله استیل
فلزات غیر آهنی
آلومینیوم
آلومینیوم
نبشی آلومینیوم
ورق آلومینیوم
لوله آلومینیوم
پروفیل آلومینیوم
قیمت همه محصولات آلومینیوم
تیتانیوم
تیتانیوم
قیمت همه محصولات تیتانیوم
مس
مس
فسفر برنز
آلومینیوم برنز
فلز برنج
قیمت همه محصولات مس
نیکل
نیکل
قیمت همه محصولات نیکل
image

مقدار میلگرد مصرفی در هر متر مربع

سبحان بیباک

تاریخ انتشار: 3 سال پیش

10 دقیقه مطالعه

یکی از موارد بسیار مهم برای افراد فعال در زمینه ساخت و ساز، محاسبه مقدار مصالح مصرفی در پروژه مانند میلگرد و برنامه‌ریزی برای تهیه آن‌ها می‌باشد که به آن متره نیز گفته می‌شود. به طور کلی برآورد مقدار مصالح مصرفی، هزینه کلی ساخت ساختمان و مدت زمانی که طول میکشد تا ساختمان ساخته شود از جمله مواردی است که رعایت آن کمک بسیار زیادی به سازنده خواهد کرد و فکر کردن به آن ضروری می‌باشد. با توجه به اهمیت میلگرد در ساخت و ساز و کاربرد‌های فراوان این مقطع، قصد داریم در این مقاله به بررسی میلگرد مصرفی در هر متر مربع و به طور کلی در ساختمان بپردازیم و اطلاعات مناسبی درباره این موضوع را در اختیار شما قرار دهیم.


تعریف متره

همانطور که در بالا اشاره کردیم به اندازه‌گیری و محاسبه مقدار مصالح مورد نیاز برای ساخت و اجرای یک پروژه و یا محاسبه و اندازه‌گیری  مصالح و مواد مصرف شده پس از تکمیل پروژه متره گفته می‌شود. متره معمولا به دو روش متره باز و متره بسته انجام می‌شود و تحلیل‌ها و نتایج بدست آمده از آن در یک سری از جدول‌های خاص ارائه می‌شود که به آن جداول صورت وضعیت گفته می‌شود. به فردی که عمل متره را نیز انجام می‌دهد مترور گفته می‌شود.


محاسبه مقدار میلگرد مصرفی در ساختمان

به صورتی کلی و میانگین، مقدار میلگرد مصرفی در هر متر مربع از ساختمان بین 60 تا 67 کیلوگرم در نظر گرفته می‌شود اما برای محاسبه دقیق‌تر نیاز به دانستن مقدار میلگرد استفاده شده در ستون‌ها، سقف‌ها و فونداسیون می‌باشد.

مقدار میلگرد مصرفی در سقف و ستون

محاسبه مقدار میلگرد مصرف شده در سقف و بتن به نوع اسکلت ساختمان بستگی دارد. معمولا برای ساختمان‌هایی با اسکلت بتنی، بین 12 تا 18 کیلوگرم میلگرد برای هر ستون مورد نیاز خواهد بود. البته اگر سقف به‌صورت دال دوطرفه باشد مقدار میلگرد مصرفی به عدد 60 تا 85 کیلوگرم خواهد رسید. مقدار میلگرد مصرفی در سقف‌ها نیز متفاوت می‌باشد و به طور معمول برای سقف دال بتنی توپر مقدار میلگرد مصرفی بین 10 تا 16 کیلوگرم در هر متر مربع، برای سقف کامپوزیتی میزان میلگرد مصرفی 8 الی 12 کیلوگرم و برای سقف تیرچه و بلوک نیز این مقدار 5 الی 7 کیلوگرم به ازای هر متر مربع می‌باشد.

مقدار میلگرد مصرفی در فونداسیون

فونداسیون وظیفه انتقال بار و وزن سازه را به خاک دارد و ترکیبی از بتن و میلگرد می‌باشد. میلگرد‌های استفاده شده در فونداسیون در سه نوع میلگرد طولی، میلگرد عرضی و میلگرد تقویتی می‌بانشد و در پی‌ریزی ساختمان به کار می‌روند.
میلگرد‌های طولی فونداسیون میلگرد‌هایی هستند که در طول محور اجرا می‌شوند و معمولا در دو ردیف بالا و پایین کار گذاشته می‌شوند. برای محاسبه وزن میلگرد نیاز به  دانستن طول میلگرد می‌باشد و برای محاسبه طول میلگرد باید طول محور پی، کاور و خم قسمت‌های ابتدایی و انتهایی میلگرد را در نظر بگیریم. 

کاور یا پوشش به فاصله‌ای که نیاز است تا میلگرد به دلیل جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدن با  قسمت خارجی بتن داشته باشد گفته می‌شود، جهت قرارگیری بهتر میلگرد در بتن و سازه نیز انتها یا سر‌های میلگرد‌های طولی و عرضی را خم‌ می‌کنند و برای محاسبه مقدار خم نیز مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ملاک قرار داده می‌شود. 

طول میلگرد طولی و عرضی به صورت زیر محاسبه می‌شود:

(2* طول کاور)- (2*طول خم)+ طول محور = طول میلگرد

همچنین برای محاسبه وزن میلگرد‌های تقویتی استفاده شده در فونداسیون نیز طول میلگرد تقویتی را که در پلان مشخص بوده و بدون خم می‌باشد را در نظر می‌گیریم و سپس در وزن واحد طول آن و تعداد ضرب می‌کنیم.

میلگرد مصرفی در ساخت و ساز

مقدار میلگرد مورد نیاز در انواع اسکلت ساختمانی

پس از محاسبه مقدار میلگرد مورد نیاز و استفاده شده در پی، ستون و سقف یک ساختمان، می‌توان مقدار میلگرد مصرفی در هر متر مربع از اسکلت فلزی یا اسکلت بتنی یک ساختمان را به صورت حدودی محاسبه کرد. در ادامه با تفاوت مقدار مصرفی میلگرد در اسکلت فلزی یا بتنی آشنا می‌شوید.

مقدار میلگرد مصرفی در سازه هایی با اسکلت فلزی

در سازه‌های فلزی در صورتی که اسکلت فلزی با مهاربندی هم مرکز باشد وزن میلگرد استفاده شده بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف، بین 40 تا 70 کیلوگرم در هر متر مربع خواهد بود و اگر اسکلت فلزی با مهاربندی هم مرکز نباشد این مقدار به 50 تا 75 کیلوگرم به ازای هر متر مربع خواهد رسید. در صورتی که اسکلت فلزی با قاب خمشی متوسط و معمولی باشد بدون لحاظ کردن وزن آرماتور سقف، مقدار میلگرد مصرفی حدود 65 تا 105 کیلوگرم به ازای هر متر مربع می‌باشد و در صورت وجود قاب خمشی ویژه و معمولی  و همچنان بدون در نظر گرفت سقف آرماتوربندی این عدد به 70 تا 115 کیلوگرم در هر متر مربع می‌رسد.

مقدار میلگرد مصرفی در سازه هایی با اسکلت بتنی

در ساختمان‌های بتنی نحوه‌ي محاسبات با سازه‌های فلزی فرق کرده و متفاوت می‌باشد. در صورتی که سازه بتنی با قاب خمشی و دیوار باشد بدون توجه به وزن آرماتور سقف، میلگرد مصرفی به ازای هر متر مربع از سازه مقدار حدودی 35 تا 60 کیلوگرم خواهد بود. برای سازه بتنی با قاب خمشی متوسط، با صرف نظر کردن از وزن آرماتور سقف، مقدار میلگرد مصرف شده بین 40 تا 55 کیلوگرم به ازای هر متر مربع از سازه می‌باشد. همچنین برای سازه بتنی با قاب خمشی ویژه و بدون لحاظ کردن وزن آرماتور سقفی، میزان میلگرد مصرفی به عدد 45 الی 70 کیلوگرم در هر متر مربع خواهد رسید.


محاسبه هزینه مقدار میلگرد موردنیاز

از مهم‌ترین مراحل ساخت یک پروژه ساختمانی، برآورد هزینه تمام‌شده هر مترمربع خانه از نظر قیمت مصالح و ساخت می‌باشد و از آنجایی مقدار میلگرد استفاده در ساختمان بسیار زیاد و انکارناپذیر می‌باشد، محاسبه قیمت میلگرد مصرف شده در هر متر مربع نیز اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد. برای محاسبه هزینه میلگرد مصرفی کافیست از میانگین قیمت میلگرد‌های موجود در بازار اطلاع داشته باشید و آن را در وزن میلگرد استفاده شده ضرب کنید. لازم به ذکر است که این مقدار تنها بخشی از هزینه‌های مورد استفاده در ساختمان می‌باشد و نیاز است هزینه سایر مقاطع نیر محاسبه شود.


جمع بندی

در این مقاله تلاش بر این شد که شما را با مقدار میلگرد مصرف شده در هر متر مربع از ساختمان آشنا کنیم و به تفاوت مقدار آن‌ها در ساختمان‌های اسکلت بتنی و اسکلت فلزی اشاره کنیم. همچنین درباره متره و برآورد هزینه میلگرد مصرف شده در ساختمان نیز اشاره‌ی کردیم. شما می‌توانید برای خرید میلگرد‌ کارخانه‌های مختلف در تمامی سایز‌ها بر روی لینک گذاشته شده کلیک کرده و بدون داشتن محدودیت در حجم سفارش به خرید محصول مورد نظر خود بپردازید. علاوه بر میلگرد، خرید سایر محصولات فولادی نیز به راحتی از طریق وبسایت فولادینو امکان پذیر می‌باشد. 

همین الان تماس بگیرید
200 200 66 - 021