image

مفتول چیست و چه کاربردهایی دارد؟ با انواع مفتول بیشتر آشنا شوید

دسته بندی:

معرفی محصولات

سینا عاشوری

تاریخ انتشار: یک سال پیش

10 دقیقه مطالعه

یکی از پراستفاده‌ترین محصولات در صنعت ساختما‌ن‌سازی و سایر صنایع مانند صنایع‌دستی، نجاری، هنر و غیره، مفتول یا سیم مفتول می‌باشد. مفتول‌ها با توجه به کاربرد، در انواع و سایز‌های مختلفی تولید می‌شوند. در ادامه مطلب به بررسی انواع مفتول‌ها، روش تولید آن  و همچنین کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت و توضیحاتی ارائه خواهیم داد. همچنین می‌توانید برای آگاهی از قیمت روز مفتول، اینجا کلیک کنید.

روش تولید مفتول

اگر بخواهیم به صورت خلاصه روش تولید مفتول را توضیح بدهیم به این صورت است که، در ابتدا با استفاده از عملیات سنگ‌زنی یا عملیات‌های مشابه، سطح مقطع میله‌ی تو پر انتخاب شده را کاهش می‌دهیم تا امکان رد شدن از سوراخ مدنظر را پیدا کند. سپس با استفاده از تکنیک کشش، میله به ضخامت سطح مقطع سوراخ تبدیل می شود. با تکرار و ادامه دادن این روش با استفاده از سوراخ‌هایی با سطح مقطع کوچکتر، میله استفاده شده به مفتول یا سیم مفتول تبدیل می‌شود.

روش تولید مفتول

همچنین برای کم کردن اصطکاک بین سوراخ و میله، از روغن استفاده می‌کنیم و معمولا سطح مقطع سوراخ، روغن کاری می‌شود. 

انواع مفتول با توجه به نحوه‌ی تولید

مفتول یا سیم مفتول با توجه به نحوه تولید به دو دسته تقسیم می‌شود. این دو دسته عبارتند از: سیم مفتول فابریک و سیم مفتول غیر فابریک.
«سیم مفتول فابریک به سیم مفتول‌هایی گفته می‌شود که از نازک‌ کردن و کشش میلگرد تولید می‌شوند. برای تولید این نوع مفتول، ابتدا دهانه میلگرد مورد نظر تراش داده می‌شود تا از ورودی دستگاه کشش سیم عبور کند. سپس دستگاه، میلگرد را از مقطع خود کشیده و به قطر جدید می‌رساند.» منبع

نکات مهم در حین تولید مفتول

دانستن سه نکته زیر در حین فرآیند کشش سیم ضروری است:

 1. هیچ سیم مفتولی با یکبار کشش از میلگرد تولید نمی‌شود. به بیانی بهتر، مفتول به یکباره از ضخامت میلگرد به ضخامت مورد نیاز خود در نمی‌آید چرا که با انجام این کار، احتمال پارگی سیم در حین کشش به شدت افزایش می‌یابد. با انجام محاسبات ریاضی مشخص شده است در هر پاش از کشش سیم، تنها امکان کاهش قطر تا 63 درصد امکان پذیر است و پس از آن سیم پاره می‌شود.
 2. گریس و روغن کاری دهانه دستگاه کشش امری بسیار حیاتی است. در صورت عدم استفاده از گریس کاری، در محل تماس میلگرد و دهانه تغییر ضخامت، اصطکاک شدیدی به فلز وارد می‌شود که امکان پارگی سیم و یا تغییر ریزساختار را افزایش می‌دهد.  اما سیم مفتول‌های غیر‌فابریک از تسمه‌های فلزی تهیه و تولید می‌شوند.
 3. توجه به عملیات آنیل کردن و از بین بردن تنش‌های باقیمانده در سیم، جهت جلوگیری از پارگی در مراحل کشش بعدی و یا پیش از استفاده از مفتول، بسیار کلیدی و ارزشمند می‌باشد.

انواع مفتول با توجه به جنس و کاربرد

مفتول‌ها را علاوه بر روش تولید با استفاده از جنس و کاربردشان نیز دسته‌بندی میکنند. این دسته‌بندی شامل موارد زیر می‌شود:

 • مفتول سیاه
 • مفتول گالوانیزه یا سفید
 • مفتول پی‌ وی‌ سی
 • مفتول استنلس استیل

در ادامه به بررسی این دسته‌بندی‌ها پرداخته و توضیحات مختصری درباره هرکدام خواهیم داد.

مفتول سیاه

مفتول سیاه که به آن مفتول آرماتوربندی نیز گفته‌ می‌شود، نوعی از سیم مفتول‌های موجود در بازار است که بسیار نرم و منعطف بوده و دارای قابلیت مناسبی برای خم شدن می‌باشد. با توجه به اینکه هیچ‌گونه پوششی روی مفتول سیاه وجود ندارد، این مفتول مقاومت پایینی در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهد و در صورت بودن در فضای باز، با هوا واکنش نشان داده و دچار زنگ‌زدگی می‌شود، این زنگ‌زدگی نیز به صورت لکه‌های قرمز بر روی سیم مفتول سیاه ظاهر می‌شوند.  

مفتول گالوانیزه

مفتول گالوانیزه یا مفتول سفید، یکی از محصولات مهم در صنایع مفتولی به شمار می‌آید و ماده اولیه بسیاری از محصولات در این صنعت می‌باشد. سیم مفتول گالوانیزه، از گالوانیزه کردن مفتول سیاه به دست می‌آید و برای استفاده در محیط‌هایی با رطوبت بالا بسیار مناسب می‌باشد. این نوع مفتول در هنگام تولید، به دو دسته مفتول گالوانیزه گرم و مفتول گالوانیزه سرد تقسیم می‌شود.

مفتول پی وی سی (PVC)

این مفتول همان مفتول سیاه می‌باشد که با استفاده از مواد پی وی سی و دستگاه روکش مفتول، پوشش داده شده است. از ویژگی‌های  مفتول پی وی سی، می‌توان به انعطاف و شکل پذیری بالا و همچنین مقاومت زیاد در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی اشاره کرد.

مفتول استنلس استیل

یکی دیگر از مفتول های موجود در بازار، مفتول استنلس استیل است که به نسبت مفتول‌های سیاه و گالوانیزه گران‌تر می‌باشد. مقاومت به خوردگی بالا، مشخصه بارز این نوع از مفتول‌ها به حساب می‌آید.

مفتول استنلس استیل

به کارگیری عناصر آلیاژی نظیر نیکل، کروم و مولیبدن، علاوه بر ایجاد خاصیت ضد زنگ، استحکام قطعه را نیز افزایش می‌دهد. بدیهی است که احتمال پارگی در حین فرآیند کشش سیم، در مفتول استنلس استیل کمتر است.

کاربرد مفتول

با توجه به متنوع بودن و گسترده بودن انواع مفتول‌ها و همچنین کاربرد‌های بسیار زیاد این محصول در موارد مختلف، ‌نمی‌توان به جمع بندی مناسبی از کاربرد‌های مفتول رسید. در قسمت زیر تلاش شده است تا شما را با یکسری از متدوال‌ترین کاربرد‌های مفتول آشنا کنیم.

 • تولید مدل‌های مختلف توری، مانند توری حصاری، توری مرغی، توری پرسی و غیره
 • تولید سیم‌خاردار
 • برای بستن آرماتور و آرماتوربندی
 • استفاده در هنگام رابیتس‌بندی
 • تولید فنر
 • تولید سیم‌جوش

این موارد ذکر شده، تنها بخش کوچکی از کاربردهای مفتول در صنعت را شامل می‌شود. به غیر از این موارد، مفتول در زندگی روزمره انسان‌ها و برای ایجاد اتصالات موقت در مکان‌ها و شرایط مختلف دیگری نیز می‌توانند به کار گرفته شوند.

همین الان تماس بگیرید
200 200 66 - 021

همراه شما در قلب بازار آهن

مجموعه فولاد سازان راه ابریشم به شماره ثبت ۴۸۲۳۲۰ با سابقه ۴۰ ساله حضور مستمر مدیران خود در بازار فولاد ایران، هم در زمینه تولید مقاطع طویل و هم در زمینه بازرگانی داخلی، نامی معتبر در تامین مایحتاج فلزی بزرگترین پروژه‌های ملی کشور است.
maliat-logo

اداره مالیات و دارایی

etehadie-logo

اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد

tanfa-logo

تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان

تهران، بازار آهن، بهاران ۱،
بلوک ۱۶، پلاک ۷
200 200 66 - 021

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مجموعه فولاد سازان راه ابریشم است.