image

لوله مانیسمان چیست؟ با انواع آن بیشتر آشنا شوید

دسته بندی:

معرفی محصولات

سینا عاشوری

تاریخ انتشار: یک سال پیش

10 دقیقه مطالعه

لوله، از جمله حیاتی‌ترین مقاطع آهنی در صنعت می‌باشد و می‌توان گفت به نوعی وجود و پیشرفت بسیاری از صنایع به صورت مستقیم و غیر مستقیم به لوله بستگی دارد. لوله‌های مورد استفاده در سال‌های اولیه تولید این مقطع، عموما از یک مشکل بزرگ رنج می‌بردند و آن، ضعف خواص فولاد در ناحیه درز لوله ناشی از اتفاقات زمان جوشکاری بود. برای رفع این مشکل، راهکارهای زیادی مانند استفاده از قیرگونی یا حفاظت کاتدی مطرح شد. اما به عنوان راه حلی بهتر، ساخت و تولید لوله‌های بدون درز مانند لوله مانیسمان، به دنیا معرفی شد. در این مقاله سعی داریم تا به صورت ساده و ابتدایی با لوله مانیسمان، تاریخچه، کاربرد و روش‌های ساخت آن بیشتر آشنا شویم. همچنین می‌توانید برای مشاهده قیمت روز لوله مانیسمان، اینجا کلیک کنید.


تاریخچه لوله مانیسمان

لوله مانیسمان، با توجه به شکل ظاهری و روش تولید آن، به عنوان یکی از با کیفیت‌ترین لوله‌های تولید شده در جهان شناخته می‌شود.

رینهارد و مکس مانیسمان، دو برادر آلمانی بودند که برای اولین بار و در سال 1886 موفق به خلق روش تولید لوله بدون درز شدند. این دو برادر شرکت خود را در سال 1890 و با هدف تولید لوله بدون درز تاسیس کرده و با مستقر نمودن دفتر مرکزی خود در شهر دوسلدورف آلمان، فعالیت خود را آغاز کردند.” منبع

از آنجایی که لوله مانیسمان اولین لوله بدون درز وارده شده در ایران به حساب می‌اید،‌ به همین اسم نیز در بازار ایران شناخته می‌شود.


مشخصات لوله مانیسمان

به طور کلی لوله‌های مانیسمان تولید شده در کشور دارای دو استاندارد می‌باشند. استاندارد ASME B36.10 برای تولید لوله‌های فلزی و استاندارد ASME B36.19 برای تولید لوله‌های استیل، که بر اساس این استاندارد‌ها برای هر کدام از مشخصات لوله‌های مانیسمان بازه‌ای تعیین شده است که محصول نهایی باید در چارچوب این بازه قرار گیرد.  


انواع لوله مانیسمان

لوله‌های مانیسمان زیرمجموعه‌ای از لوله‌های فولادی به حساب می‌ایند که معمولا قطر کمی دارند و بر اساس کاربرد، سایز و رده به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. این لوله های معمولا در دو سایز 6 و 12 متری و در رده‌های 20، 40، 60، 80، 120 و 160 تولید می‌شوند که رده‌های 20، 40 و 80 نسبت به سایر‌ رده‌های موجود،‌ کاربرد بیشتری دارند. 

رده 20

سایز این لوله در حدود 1 تا 12 اینچ و ضخامت آن بین 2 تا 6 میلی‌متر می‌باشد. وزن این رده لوله با توجه به سایر مشخصات آن در حدود 300 کیلوگرم می‌باشد. از رده 20 به عنوان لوله سبک نیز یاد می‌شود.

رده 40

سایز این لوله مانند رده 20،‌ در حدود 1 تا 12 اینچ و ضخامت آن بین 2 تا 10 میلیمتر می‌باشد. وزن این محصول در برخی موارد خاص به 500 کیلوگرم نیز می‌رسد.

رده 60

این محصول مانند سایر محصولات بدون درز نمی‌باشد و به همین دلیل تقاضا برای‌ آن بسیار کم می‌باشد. قطر این محصول در بازه 8 تا 24 اینچ و وزن آن براساس قطر در ضخامت آن متفاوت می‌باشد.

رده 80

رده 80 لوله مانیسمان از لحاظ سایز دارای تنوع بالایی می باشد. ضخامت این محصول بین 3 تا 9 میلی‌متر و وزن آن در بازه 9 تا 150 کیلوگرم قرار دارد. این نوع لوله معمولا در شرایط پرفشار و خورندگی کاربرد دارد و جزو لوله‌های سنگین به شمار می‌آید.

رده 120

با توجه به ضخامت بالای این محصول، وزن آن به حدود 700 کیلوگرم هم می‌رسد و با توجه به درخواست مشتریان سایز و ابعاد آن متنوع می‌باشد.

رده 160

این رده از لول‌های مانیسمان در صنایع خاصی کاربرد دارد و وزن آن نسبت به سایر رده‌های بسیار بیشتر می‌باشد.


کاربرد لوله مانیسمان

معمولا از لوله‌های مانیسمان در مکان‌های پرفشار استفاده می‌شود. علت این امر این است که لوله‌های مانیسمان به دلیل روش ساخت و بدون درز ساخته شدنشان و همچنین یکپارچه و بدون خال جوش بودنشان ، ضعف و مشکلات لوله‌های درزدار مانند استحکام و مقاومت در برابر خوردگی را ندارند  و لوله‌های بسیار مقاوم به شمار می‌آیند، از این رو در مکان‌هایی مانند خطوط فشار قوی، لوله‌کشی‌های نفت و فراورده‌های نفتی، خطوط صنایع غذایی و دارویی، خطوط هیدرولیک استفاده می‌شوند. لازم به ذکر است که لوله‌های مانیسمان دارای قیمت نسبتا بالایی می‌‌باشند اما با توجه به ویژگی‌ها و مزیت‌هایشان و همچنین طول عمر بالا، در بازار موجود بسیار پرطرفدار بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.


روش تولید لوله مانیسمان

لوله‌های بدون درز برخلاف لوله‌های درزدار که از ورق فولادی تولید می‌شوند، از شمش‌ فولادی و مقاطع چهارگوش فولادی ساخته می‌شوند. سه روش سنبه‌کاری چرخشی، ریخته‌گری با استفاده از نیروی گریز از مرکز و ریخته‌گری پاششی از روش‌های رایج تولید لوله مانیسمان می‌باشند. در ادامه به بررسی این روش‌ها خواهیم پرداخت و توضیحاتی درباره آن‌ها خواهیم داد.

روش سنبه کاری چرخشی

رایج‌ترین روش تولید لوله‌های بدون درز یا مانیسمان، روش سنبه کاری چرخشی (ماندرل) می‌باشد. در مرحله اول، پس از مشخص شدن سایز، ابعاد و ضخامت محصول مورد نظر توسط مشتری، اقدام به خرید مواد اولیه که همان شمش یا مقاطع چهارگوش فولادی می باشند می‌شود. مرحله دوم فرایند برش و گرمادهی شمش‌ها انجام می‌شود، به این صورت که شمش وارد خط تولید شده و در سایز‌های مشخص برش می‌خورد،‌ سپس به وسیله کوره‌های قوسی فرایند گرم کردن آن آغاز می‌گردد، در این مرحله شمش‌ به قدری حرارت می‌بیند که کاملا نرم و قرمز شده و امکان شکل دهی آن ممکن باشد،‌ پس از آن میله‌ای به اسم ماندرل به طرف وسط شمش شلیک می‌شود و در واقع در مرکز آن قرار می‌گیرد، سپس شمش به شکل دایره درآمده و ماندرل از آن جدا می‌شود، در مرحله آخر تست و بازرسی نهایی بر روی محصول صورت می‌گیرد و در صورت وجود هرگونه تاب بر روی شمش، عملیات تابگیری بر روی آن انجام می‌شود تا محصول نهایی قبل از تحویل به مشتری، از کیفیت و استاندارد پایینی برخوردار نباشد. 

روش ریخته‌گری گریز از مرکز

از این روش معمولا در صورتی استفاده می‌شود که لوله‌های مانیسمان مورد نظر از ضخامت بالا و طول کوتاهی برخوردار باشند. در روش ریخته‌گری به وسیله نیروی گریز از مرکز، از یک قالب چرخان که با سرعت بالایی در حال چرخیدن است استفاده می‌شود. در ابتدا فلز نرم شده و مذاب به داخل قالب چرخان ریخته شده و با توجه به نیروی گریز از مرکز، مذاب به قسمت خارجی قالب تمایل پیدا کرده و عمل انجماد از دیواره قالب شروع می‌شود.

روش ریخته‌گری پاششی

در این روش که معمولا کمتر از دو روش دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مواد مذابی که بدنه لوله را تشکیل می‌دهند، در محفظه‌ای حاوی نیتروژن قرار می‌گیرند و بر روی میله‌ای چرخان، پاشیده می‌شوند. در این روش ضخامت داخلی لوله با استفاده از قطر میله و ضخامت دیواره لوله با کنترل عمل پاشش تعیین می‌گردد.


جمع‌بندی

در این مقاله بر آن شدیم که اطلاعاتی جزئی و عمومی در خصوص لوله مانیسمان ارائه دهیم. در مورد تعریف و تاریخچه لوله مانیسمان صحبت شد و پس از آن به کاربرد و روش‌های ساخت لوله مانیسمان اشاره شد. لازم به ذکر است که رده‌های لوله مانیسمان، کاربرد و روش‌های ساخت آن با پیشرفت تکنولوژی دائما در حال به روز رسانی و اصلاح می‌باشد و با بهبود روش‌های تولید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

همین الان تماس بگیرید
200 200 66 - 021

همراه شما در قلب بازار آهن

مجموعه فولاد سازان راه ابریشم به شماره ثبت ۴۸۲۳۲۰ با سابقه ۴۰ ساله حضور مستمر مدیران خود در بازار فولاد ایران، هم در زمینه تولید مقاطع طویل و هم در زمینه بازرگانی داخلی، نامی معتبر در تامین مایحتاج فلزی بزرگترین پروژه‌های ملی کشور است.
maliat-logo

اداره مالیات و دارایی

etehadie-logo

اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد

tanfa-logo

تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان

تهران، بازار آهن، بهاران ۱،
بلوک ۱۶، پلاک ۷
200 200 66 - 021

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مجموعه فولاد سازان راه ابریشم است.