image

گندله آهن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سینا عاشوری

تاریخ انتشار: 10 ماه پیش

10 دقیقه مطالعه

گندله آهن ماده‌ای است به طور گسترده برای تولید آهن خام یا همان آهن اسفنجی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله به بررسی مفهوم ، شرایط ظاهری، شیمیایی و فیزیکی آن می‌پردازیم. همچنین مطالبی در خصوص بیان تفاوت گندله، کنسانتره و آهن اسفنجی، ذکر خواهد شد.


تعریف گندله آهن و موارد مصرف آن

گندله محصولی است که از سنگ آهن پس از انجام عملیات خردایش، ساخته می‌شود. سنگ آهن پس از خرد شدن و مشخص شدن عیار خود، نمی‌تواند برای تولید آهن به کوره بلند یا کوره‌ّای احیای مستقیم اضافه شود. دلیل این امر، وجود شرایط درون کوره و ناخالصی‌های سنگ آهن است. شرایط کوره از قبیل دما، جریان گازهای دمیده شده به درون آن و وجود اکسیژن با فشار بالا، باعث می‌شود سنگ آهن خرد شده در محیط کوره پراکنده شده و به صورت موثر به ناحیه ذوب نرسند. از این رو، تولید کنندگان شمش‌های فولادی به فکر تولید گندله افتادند. ذرات پلت با قطر کمتر از ۱۶ میلی‌متر، شرایط برای عبور از حریان‌های هوای درون کوره را فراهم می‌کنند و در عین حال، اندازه آنچنان بزرگی ندارند که انرژی زیادی برای ذوب آن نیاز باشد.

گندله آهن تولید شده

افزودنی‌های گندله‌سازی

همانطور که گفته شد، برای تولید این محصول از نرمه سنگ آهن کمک گرفته می‌شود. اما این پیش ماده به تنهایی برای ساختن گندله، کافی نیست و به افزودنی‌های دیگری نیاز دارد. از جمله این افزودنی‌ها می‌توان به آهک و کلسیوم هیدروکسید اشاره کرد. آهک نقشی کلیدی در تولید این پیش ماده دارد. از این رو، در بیشتر کارخانه‌های تولید کننده شمش‌های فولادی، واحدهای بزرگی را به تولید و فرآوری آهک، اختصاص داده‌اند. از دیگر مواد اضافه شده برای ساخت، می‌توان به ماده معدنی بنتونیت و چسب آلی و معدنی اشاره کرد.


روش تولید گندله آهن

برای ساخت گندله، مواد افزودنی اشاره شده در بالا، با ترتیب مشخصی با یکدیگر مخلوط می‌شوند و توسط محفظه‌های دوار، به خوبی با هم ترکیب می‌شوند. در نهایت، چسب‌های معدنی نظیر سیمان، اتصال بین ذرات را برقرار می‌کند. سپس در کوره‌های گندله‌ساز، چرخش با دور بالا، باعث شکل‌گیری گندله با اندازه قطر بین 6 تا 16 می‌شود. درنهایت برای قابل استفاده شدن گندله برای ساخت آهن، در کوره‌های پخت قرار می‌گیرند و تا قبل از استفاده، ذخیره می‌شوند.


آنالیز خواص گندله

گندله علاوه بر مقادیر زیاد آهن، دارای مواد و ناخالصی‌های دیگری نیز هست که استفاده از آن به صورت مستقیم را غیر ممکن می‌کند. ترکیب شیمیایی این پیش ماده به شرح زیر است:

مادهدرصد
آهنحداقل ۶۵
اکسید آلومینیوم و سیلیکونحداکثر ۵
FeO۱
رطوبت۱
سایر۲۸

این محصول در ساختار خود 20 تا 24 درصد تخلخل دارد که برای فولاد سازی بسیار مهم است. حدود 90 درصد از گندله‌های تولید شده دارای ابعاد بین ۶ تا ۱۶ میلیمتر هستند. گندله مورد استفاده در کوره بلند و بخش احیای مستقیم دارای تفاوت‌هایی در اندازه هستند. به صورت تقریبی، پلت‌ّای با سایز بزرگتر در کوره بلند و سایز کوچکتر در احیای مستقیم، به کار می‌روند.

قیمت گندله آهن

قیمت گندله آهن از جمله مواردی است که به نوسانات ارزی بسیار وابسته است و بر اساس تغییرات این شاخص، قیمت گندله نیز متغیر خواهد بود. معمولا در ایران و همچنین سایر کشورها، قیمت روز گندله براساس جدول قیمت روزانه متال بولتن و شاخص پلتس تعیین می‌شود.
شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره و اطلاع از قیمت روز این محصول با شماره تلفن ۶۶۲۰۰۲۰۰۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.


جمع‌بندی

در این مقاله، به بیان مفهوم گندله و تفاوت آن با آهن اسفنجی و کنسانتره پرداخته شد. در ادامه، مطالبی در خصوص افزودنی‌های مورد استفاده برای ساخت آن آورده شد و جدول ترکیب شیمیایی این پیش ماده کاربردی نشان داده شد. شما عزیزان و همراهان می‌توانید برای مطالعه مقالات مرتبط، اینجا کلیک کنید.

همین الان تماس بگیرید
200 200 66 - 021

همراه شما در قلب بازار آهن

مجموعه فولاد سازان راه ابریشم به شماره ثبت ۴۸۲۳۲۰ با سابقه ۴۰ ساله حضور مستمر مدیران خود در بازار فولاد ایران، هم در زمینه تولید مقاطع طویل و هم در زمینه بازرگانی داخلی، نامی معتبر در تامین مایحتاج فلزی بزرگترین پروژه‌های ملی کشور است.
maliat-logo

اداره مالیات و دارایی

etehadie-logo

اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد

tanfa-logo

تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان

تهران، بازار آهن، بهاران ۱،
بلوک ۱۶، پلاک ۷
200 200 66 - 021

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مجموعه فولاد سازان راه ابریشم است.