image

آشنایی با استیل 201

دسته بندی:

معرفی محصولات

سینا عاشوری

تاریخ انتشار: 10 ماه پیش

10 دقیقه مطالعه

مقدمه

پیشتر در وبسایت فولادینو به معرفی این پرداختیم که فولاد چیست. تعریف عمومی فولاد‌ها و انواع دسته‌بندی‌های آن معرفی شد و سپس، فولادهای آلیاژی به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت. استنلس استیل‌ها را می‌توان یکی از اصل‌ترین فولادهای آلیاژی در نظر گرفت که با استفاده از عناصری نظیر؛ نیکل، کروم و مولیبدن، توانسته‌اند مقاومت به زنگ‌زدگی بسیار مناسبی را از خود نشان دهند و کاربردهای گسترده‌ای را متوجه خود سازند. در بین فولادهای زنگ نزن، استیل 201 از جمله محصولاتی است که توانسته است در کنار گریدهای با کیفیتی نظیر استیل 304 و استیل 316 عرض اندام کرده و در کاربردهای عمومی‌تر، جایگزین این استیل‌ها شود. در این مقاله، سعی می‌کنیم اطلاعات مفید  و عمومی را در اختیار شما قرار دهیم.
همچنین می‌توانید برای مطالعه مقاله‌ی علل خوردگی میلگرد، روی لینک زیر کلیک کنید.


اطلاعات کلی در مورد استیل سری 200

استیل سری 200 همانند استیل سری 300 از جمله فولادهای آستنیتی می‌باشد و همانند آن‌ها به استیل غیر مغناطیسی یا نگیر معروف است. تفاوت عمده سری 200 با سری 300 در مقدار کمتر عنصر نیکل می‌باشد به‌طوریکه در این سری، میزان نیکل کم‌تر از 5 درصد است و بجای آن از مقادیر بیش‌تر عناصر آلیاژی کروم و منگنز استفاده می‌شود. به دلیل میزان نیکل کم در استیل سری 200، این سری مقاومت به خوردگی و استحکام کم‌تری نسبت به سایر سری‌های استیل دارد و همین امر منجر به استفاده از استیل سری 200 در مصارف عمومی‌تر شده است.


استیل 201

از میان استیل‌های سری 200، استیل 201 دارای بیشترین اهمیت و کاربرد است. استیل 201 همانند سری که در  آن قرار دارد، در زمره فولاد آستنیتی و نگیر قرار دارد. در این استیل، به منظور استفاده کمتر و ذخیره سازی نیکل، علاوه بر کروم، از منگنز به عنوان عنصر آلیاژی کمکی، استفاده شده است.
نکته جالب توجه در مورد این استیل این است که در شرایط عادی و در حالت آنیل، غیر مغناطیسی است اما به محض قرار گرفتن تحت شرایط کار سرد، ساختار درونی آن تغییر کرده و در زمره مواد مغناطیسی قرار می‌گیرد.

مسیرهای ارتباطی با فولاژ


تفاوت استیل 201 و استیل 304

این استیل، بیشترین شباهت را به استیل ۳۰۱ دارد که منجر به آن شده است که در بسیار از موارد بجای آن، به کار رود، اگرچه استیل 201 در شرایط یکسان، تنش تسلیم بالاتری نسبت به استیل 301 از خود نشان می‌دهد.
خاصیت برتر استیل 201، چقرمگی بالای آن در دمای محیط است که باعث شده است مقاومت به ضربه‌ی بالایی را از خود نشان دهد.


کاربرد استیل 201

همانطور که گفته شد، استیل 201 همانند استیل سری 300 و سری 400، خواص مقاومت به خوردگی بالایی ندارد که ناشی از استفاده از مقدار کمتر نیکل در خود می‌باشد. به همین دلیل، از استیل 201 در کاربردهای عمومی‌تر استفاده می‌شود، از جمله کاربردهای این استیل می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • لوازم برقی خانگی نظیر بدنه داخلی لباس‌شویی
  • تجهیزات رستورانی
  • وسایل مربوط به آشپزخانه
  • سینک‌های ظرفشویی
  • ابزارهای هرس کردن گیاهان
  • کاربردهای معماری برای طراحی در و پنجره و کابین قطار
  • ساخت کارد و چنگال آشپزخانه
سینک ظرفشویی ساخته شده از استیل 201

علاوه بر این موارد، می‌توان اینگونه گفت که استیل 201 در تمامی مواردی که نیاز به استفاده از استنلس استیل با خواص معمولی‌تر است، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.


ترکیب شیمیایی استیل 201

در جدول زیر، تمامی عناصر آلیاژی به کار رفته برای تولید این استیل، آورده شده است:

عنصر آلیاژیمقدار (درصد)
کربن0.15
منگنز7.5 – 5.5
فسفرحداکثر 0.06
سولفورحداکثر 0.03
سیلیکونحداکثر 1
کروم18 – 16
نیکل5.5 – 3.5
نیتروژنحداکثر 0.25
آهنمابقی ساختار
جدول ترکیب شیمیایی استیل 201

جوش‌پذیری استیل 201

طبق یک دسته‌بندی کلی، اینگونه گفته می‌شود که استیل‌های آستنیتی به آسانی توسط روش‌های متداول ذوبی و مقاومتی، قابل جوش دادن هستند. این استیل نیز از این قاعده مستثنا نبوده و جوش‌پذیری نسبتا مناسبی را از خود نشان می‌دهد. تنها موردی که در حین جوشکاری این استیل باید به آن توجه داشت این است که به دلیل عناصر آلیاژی موجود، استیل 201 در معرض ایجاد ترک داغ است. ترک داغ در حین جوشکاری باعث می‌شود که به اپراتور ماهری برای انجام عملیات، نیاز باشد.

منبع

جمع‌بندی

در این مقاله در خصوص خواص استیل سری 200 و مشخصا استیل 201 مطالبی آورده شد. گفته شد این استیل اگرچه خواص ممتازی مانند استیل 304 یا 316 ندارد، اما به دلیل به دلیل قیمت پایین‌تر، می‌توان از آن در کابری‌های عمومی‌تر کمک گرفت.
شما می‌توانید برای مطالعه سایر مقالات وبسایت فولادینو، اینجا کلیک کنید.

همین الان تماس بگیرید
200 200 66 - 021

همراه شما در قلب بازار آهن

مجموعه فولاد سازان راه ابریشم به شماره ثبت ۴۸۲۳۲۰ با سابقه ۴۰ ساله حضور مستمر مدیران خود در بازار فولاد ایران، هم در زمینه تولید مقاطع طویل و هم در زمینه بازرگانی داخلی، نامی معتبر در تامین مایحتاج فلزی بزرگترین پروژه‌های ملی کشور است.
maliat-logo

اداره مالیات و دارایی

etehadie-logo

اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد

tanfa-logo

تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان

تهران، بازار آهن، بهاران ۱،
بلوک ۱۶، پلاک ۷
200 200 66 - 021

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مجموعه فولاد سازان راه ابریشم است.