image

پروفیل درب و پنجره: انواع و استاندارد

دسته بندی:

معرفی محصولات

سبحان بیباک

تاریخ انتشار: 2 ماه پیش

10 دقیقه مطالعه

همگی شما با درب و پنجره‌های ساختمانی آشنایی دارید و آن‌ها را از نزدیک مشاهده نموده‌اید. همه‌ی این درب و پنجره‌ها از پروفیل‌هایی تشکیل شده‌اند که در برابر صدا و حرارت عایق‌های خوبی هستند. در مطلب دیگری درباره‌ی این سؤال که پروفیل چیست، انواع آن و کاربردهای زیادی که دارد صحبت کرده‌ایم، اما نوعی از آن به نام پروفیل درب و پنجره شناخته می‌شود. این پروفیل در برابر باد و باران مقاوم بوده و قابلیت جوشکاری و سوراخکاری روی آن نیز وجود دارد.

انواع پروفیل درب و پنجره

پروفیل‌های درب و پنجره را بر اساس چند مبنا دسته‌بندی می‌کنند. یکی از این دسته‌بندی‌ها مربوط به ابعاد آن است که شامل هشت گروه است. اما از میان این هشت گروه، گروه شماره ی 2 و 7 رایج‌تر می‌باشند. پروفیل‌های شماره‌ی 2 در مصارف عمومی و پروفیل‌های شماره‌ی 7 در مصارف امنیتی کاربرد دارد. حال پروفیل‌های گروه 2 خود به لحاظ شکل ظاهری سطح مقطع به چند گروه تقسیم می‌شوند، که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

اجرای پروفیل درب و پنجره

1- پروفیل سپری

سطح مقطع این نوع پروفیل به شکل T بوده و ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده ی آن ST37 است. طبق استاندارد این پروفیل را در ضخامت های 0.9 تا 2.5 میلی‌متری و طول‌های 6 تا 12 متری تولید می‌کنند و شامل دو نوع لبه گرد و لبه تیز می‌شود.
نوع لبه گرد در اندازه های 30 تا 140 میلی‌متر و نوع لبه تیز در اندازه های 20 تا 40 میلی‌متر تولید شده‌اند. زمانی که به اصطلاح از یک پروفیل سپری نمره 10 سخن می گویند، منظور آن است که اندازه ی لبه‌ی آن 100 میلی‌متر است. مهم‌ترین ویژگی مکانیکی این پروفیل را مقاومت خمشی پایین آن می‌دانند.

سپری 507 از سری پروفیل درب و پنجره

2- پروفیل نبشی

سطح مقطع این نوع پروفیل به شکل L و V است. دارای ابعاد مشخصی نیست و می‌تواند بال‌های مساوی یا نامساوی هم داشته باشد. مقاومت خمشی این نوع پروفیل از نوع سپری کمتر است.

3- پروفیل لنگه دری

این نوع پروفیل در دسته‌ی پروفیل‌های بسته قرار گرفته و در ساخت چارچوب در به کار می‌رود. ضخامت این پروفیل ها 2 تا 4 میلی‌متر بوده و طول آن نیز 6 تا 12 میلی‌متر است.

لنگه دری 508 از سری پروفیل درب و پنجره

4- پروفیل چارچوبی

این پروفیل نیز مانند نوع قبلی برای ساخت چارچوب به کار گرفته می‌شود اما برای درهای چوبی و MDF. این نوع را معمولا با نورد سرد ساخته و به صورت تک لبه‌ای تولید می‌شود. ضخامت آن میان 2 تا 2.5 میلی‌متر متغیر بوده و طول آن 6 میلی‌متر است. پروفیل‌های چارچوبی به انواع مکزیکی، رومی، فرانسوی و ساده تقسیم می‌شوند.

چهارچوبی 509 از سری پروفیل درب و پنجره

اما پروفیل‌های درب و پنجره از نظر جنس نیز به چند دسته‌ی گالوانیزه، آلومینیومی، فولادی، چوبی، آهنی و کامپوزیتی تقسیم می‌شوند. که در ادامه به توضیح درباره‌ی چند نوع از آنها می‌پردازیم:

5- پروفیل آلومینیومی

این نوع پروفیل کاربردی‌ترین نوع پروفیل بوده که از نوع آهنی ارزان‌تر و از نوع غیر فلزی گران‌تر است. استحکام این پروفیل کافی بوده و دارای انعطاف پذیری خوب و سازگاری با طبیعت می‌باشد. البته برای تحقق هدف صرفه جویی در مصرف انرژی مناسب نیست و جوشکاری آن، حساسیت زیادی دارد که به همین دلیل چسب را جایگزین اتصالات آن می‌کنند. این نوع پروفیل قابلیت آن را دارد که به صورت رنگ پودری پوشش داده شود.

پروفیل آلومینیومی

6- پروفیل چوبی

از این نوع پروفیل در سازه‌های لوکس استفاده می‌کنند، چرا که هم از نظر حرارتی و صدا عایق هستند و هم دارای زیبایی بصری خوبی هستند. البته رنگ پذیری خوب آن نیز علت دیگر زیبایی آن می‌باشد. در مقابل اشتعال پذیری، مقاومت پایین نسبت به ضربه و نفوذ حشرات و پوسیدگی از معایب آن بوده و کاربرد آن را محدود می‌سازد.

پروفیل در و پنجره چوبی

7- پروفیل آهنی

این نوع پروفیل قدیمی‌ترین نوع پروفیل است که امروزه منسوخ شده است. گر چه این نوع پروفیل‌ها رنگ پذیری بالا و مقاومت زیادی نسبت به ضربه دارند اما معایب آن‌ها باعث کاهش استقبال از آن‌ها شده است. معایبی نظیر وزن بالا، عایق نبودن و مقاومت پایین نسبت به خوردگی و زنگ زدگی استفاده از آن‌ها را کاهش داده است.

پروفیل در و پنجره آهنی

8- پروفیل کامپوزیتی

این نوع پروفیل نیز از انواع پروفیل غیر فلزی است که در ادامه به توضیح مفصل آن می‌پردازیم.

پروفیل درب و پنجره کامپوزیتی

پروفیل درب و پنجره UPVC

همان طور که گفته شد، پروفیل‌های کامپوزیتی غیر فلزی بوده و در انواع PVC و UPVC وجود دارند. نوع UPVC از موادی با نام ترموپلاست که حاوی ترکیبات نفت و نمک می‌باشد، ساخته شده است. روش تولید آن‌ها اکستروژن نام دارد و ضخامت آن‌ها بین 2.3 تا 8.2 میلی‌متر است. مزایای زیاد پروفیل UPVC شامل ایمنی بالا، مقرون به صرفه بودن، نگهداری و نظافت آسان، وزن کم، نصب آسان، عدم اشتعال پذیری، عدم خوردگی، قابل شست و شو بودن، کیفیت سطحی مطلوب، استحکام بالا، ماندگاری رنگ و پوشش می‌شود. علاوه بر این‌ها عایق صدا و حرارت بوده و باعث کاهش مصرف انرژی نیز می‌شود و جنس آن نیز سازگار با طبیعت و قابل بازیافت است.

پروفیل یو پی وی سی
پروفیل UPVC

تفاوت پروفیل درب و پنجره‌ی PVC و UPVC در این است که UPVC نوع بهینه سازی شده‌ی PVC می‌باشد. بدین ترتیب هم در برابر صدا  و حرارت عایق بهتری بوده و هم در مصرف انرژی بهینه تر عمل می‌کند. در نوع UPVC برخلاف PVC امکان روان کاری وجود ندارد و در نتیجه انعطاف پذیری کمتری دارد اما در پروفیل‌های درب و پنجره انعطاف پذیری کاربردی نیست و همین امر سبب استفاده‌ی روز افزون از نوع UPVC می‌شود.

انواع پروفیل درب و پنجره‌ی UPVC نیز فریم، میانی، لنگه، لنگه درب، پانل، بیرون بازشو، میانی متحرک،  اتصال قاب به قاب، لنگه‌ی کشویی، لوله، فریم کشویی، لوله و زهوار است.

پروفیل پی وی سی
پروفیل PVC

نحوه‌ی ساخت پروفیل درب و پنجره

 فرایند تخصصی و دقیق تولید پروفیل‌ها را در این جا به صورت گام به گام معرفی می‌کنیم:

گام اول

اولین مرحله برای ساخت پروفیل درب و پنجره انتخاب بهترین مواد اولیه است. برای این کار ابتدا باید کلاف‌ها و ورق‌های زیادی را تهیه کرد. البته اندازه و ابعاد و جنس این ورق‌ها متفاوت بوده و کاربرد خاص خود را دارد. آلیاژی که در ساخت کلاف‌های پروفیل‌های فولادی استفاده می‌شود متشکل از منگنز، فسفر و گوگرد است. این کار به منظور افزایش برخی خواص به ورق‌ها انجام می‌شود.

گام دوم

دومین مرحله نیز ورود ورق‌ها به خط تولید می‌باشد. در این خط پروفیل‌ها مورد برش‌کاری قرار گرفته و این کار توسط دستگاه‌های برش ورق بسیار دقیق و پیشرفته انجام می‌شود. این دستگاه‌ها مجهز به کلاف گیر، سیستم کنترل کناره‌ی ورق و ضربه گیر می‌باشند.

نحوه‌ی ساخت

گام سوم

سومین مرحله‌ی ساخت پروفیل‌ها نیز شکل‌دهی به ورق می‌باشد. در این مرحله شکل و حالت کلی ورق توسط دستگاه‌های ویژه تعیین می شود.


ابعاد پروفیل درب و پنجره

پروفیل‌های درب و پنجره را با توجه به طیف گسترده‌ی کاربردی که دارند در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون تولید می‌کنند. لذا نیاز بسیاری از مصرف کنندگان بدین وسیله مرتفع می‌شود. اما شاخه‌های پروفیل موجود در بازار دارای طول‌های 6 متری بوده و وزن آن‌ها نیز بر مبنای اندازه، متغیر است. اما به طور کلی وزن پروفیل را از حاصل ضرب تعداد پروفیل در طول به کار رفته بر اساس متر در وزن مخصوص آن محاسبه می‌نمایند.

وزن مخصوص پروفیل بر حسب کیلوگرم * تعداد پروفیل * طول به کار رفته بر اساس متر = وزن پروفیل بر مبنای کیلوگرم


استاندارد پروفیل درب و پنجره

از آن جایی که محاسبات برای به دست آوردن مشخصات یک پروفیل زمان بر است و برای مصرف کننده مقدور نمی‌باشد، جداول استانداردی وجود دارد که به بیان دقیق ضخامت، ابعاد و وزن پروفیل‌ها می‌پردازد. البته یک برگه‌ی گواهی نیز همواره در اختیار خریداران این محصولات وجود دارد. این جدول به شکل زیر طراحی شده است:

ردیفضخامت (میلی‌متر)سایز قوطی (میلی‌متر)وزن کلی قوطی (کیلوگرم)
نمونه 1120 در 200/62
نمونه 2125 در 250/78
نمونه 3130 در 300/96
نمونه 4135 در 351/12
نمونه 5140 در 401/25
نمونه 61/2520 در 200/75
نمونه 71/2525 در 250/98
نمونه 81/2530 در 301/19
نمونه 91/2535 در 351/39
نمونه 101/2540 در 401/55
نمونه 111/520 در 200/91
نمونه 121/525 در 251/17
نمونه 131/530 در 301/42
نمونه 141/535 در 351/64
نمونه 151/540 در 401/86
نمونه 161/545 در 452/12
نمونه 171/550 در 502/33
نمونه 181/560 در 602/82

قیمت پروفیل درب و پنجره

همان‌طور که پروفیل‌های درب و پنجره تنوع زیادی در ابعاد و جنس دارند، دارای قیمت‌های گوناگونی نیز هستند. لذا لازم است تا برای اطلاع از قیمت روز و نوع پروفیل مورد نیاز خود، به فروشگاه های معتبر به صورت حضوری و یا غیر حضوری مراجعه کرده و از کارشناسان آن‌ها مشاوره دریافت نمایید. شرکت فولاد سازان راه ابریشم (فولاژ) از روز‌های شنبه تا چهارشنبه آماده پاسخگویی به شما می‌باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش بر این شد تا شما را با پروفیل درب و پنجره بیشتر آشنا کنیم و اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. به منظور مطالعه مقالات مشابه و همچنین استفاده از خدمات ارائه شده توسط شرکت فولاژ به وب‌سایت مراجعه کنید.

همین الان تماس بگیرید
200 200 66 - 021

همراه شما در قلب بازار آهن

مجموعه فولاد سازان راه ابریشم به شماره ثبت ۴۸۲۳۲۰ با سابقه ۴۰ ساله حضور مستمر مدیران خود در بازار فولاد ایران، هم در زمینه تولید مقاطع طویل و هم در زمینه بازرگانی داخلی، نامی معتبر در تامین مایحتاج فلزی بزرگترین پروژه‌های ملی کشور است.
maliat-logo

اداره مالیات و دارایی

etehadie-logo

اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد

tanfa-logo

تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان

تهران، بازار آهن، بهاران ۱،
بلوک ۱۶، پلاک ۷
200 200 66 - 021

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مجموعه فولاد سازان راه ابریشم است.